LMT Autosporta Akadēmijas ekipāža Mārtiņš Sesks / Krišjānis Caune debitē Junior WRC

20190217_LMTAutosportaAkademij a_MSesks_KCaune_F1_©MSport
20190217_LMTAutosportaAkademij a_MSesks_KCaune_F2_©MSport
20190217_LMTAutosportaAkademij a_MSesks_KCaune_F3_©MSport
20190217_LMTAutosportaAkademij a_MSesks_KCaune_F4_©MSport
20190217_LMTAutosportaAkademij a_MSesks_KCaune_F5_©MSport
20190217_LMTAutosportaAkademij a_MSesks_KCaune_F6_©MSport

LMT Autosporta Akadēmijas ekipāža Mārtiņš Sesks ar stūrmani Krišjāni Cauni šajā nedēļas nogalē debitēja FIA pasaules junioru rallija čempionātā. Zviedrijā notikušajā Junior WRC pirmajā posmā Rally Sweden, kur pa sniega, ledus un sasalušas grunts klātiem ceļiem bija jāveic 19 ātrumposmi 316,80 kilometru garumā, latviešu ekipāža ierindojās sestajā pozīcijā.

Neskatoties uz to, ka LMT Autosporta Akadēmijas ekipāžai šis bija pirmais starts Junior WRC – Sesks / Caune jau no pirmā ātrumposma demonstrēja augstvērtīgu sniegumu. Ekipāža regulāri uzrādīja Top-6 rezultātu, savā debijas reizē trijos no 19 ātrumposmiem uzrādīja absolūti ātrāko laiku, kā arī pat izvirzījās Rally Sweden kopvērtējuma līderpozīcijā. Mainīgajos un sarežģītajos braukšanas apstākļos, sasaluša sniega segumam mijoties ar atkušņa radītu “putru”, neiztika arī bez kļūdām trasē un auto tehniskiem defektiem, kas ekipāžai šoreiz lika atzīt konkurentu pārākumu, četru dienu garo sacensību finišu sasniedzot sestajā pozīcijā.

Rally Sweden ekipāža iesāka ar otro labāko rezultātu pirmajā ātrumposmā (SS1). Tam sekoja absolūti labākais laiks SS2, ļaujot izvirzīties Rally Sweden līderpozīcijā. SS3 pieļauta neliela kļūda, bet otrais rezultāts ātrumposmā ļāva saglabāt līderpozīciju kopvērtējumā. SS4 laikā ekipāžas vadītais auto lielā ātrumā sagriezās, kļūda, kas šoreiz maksāja vadību rallija kopvērtējumā. Turpmākajos ātrumposmos SS5 un SS6 ekipāža turpināja braukt pārliecinoši, divreiz uzrādot otro ātrāko laiku, nostiprinoties kopvērtējuma otrajā pozīcijā. Diemžēl SS7 laikā auto piemeklēja tehnisks droseles defekts – kā rezultātā auto zuda jauda, bet ekipāža zaudēja daudz laika. Sesks / Caune pieņēma lēmumu nestartēt SS8, tā vietā dodoties uz servisa parku novērst auto defektu. Lai gan auto pēc servisa parka apmeklējuma tika savests darba kārtībā, no rallija līdera latvieši atpalika jau vairāk par 14 minūtēm, noslīdot uz kopvērtējuma 10. pozīciju. Autosportisti nepadevās, turpināja cīnīties un gūt pieredzi, SS9 un SS10 atgriežoties starp ātrākajiem dalībniekiem, uzrādot, attiecīgi, otro un ceturto laiku. Diemžēl ekipāžas uzņemto ritmu izbojāja SS11 laikā pārsistais auto ritenis un tam sekojoša sagriešanās, kas maksāja aptuveni divas minūtes. Pēc šī, faktiski rallija viduspunktā piedzīvotā incidenta, ekipāža spēja savu sniegumu nostabilizēt un pakāpeniski arī uzlabot savu pozīciju rallija kopvērtējumā. Turpmākajos septiņos ātrumposmos ierindojoties starp trim ātrākajām ekipāžām trasē – turklāt, divreiz uzrādot arī absolūti labāko laiku. Sacensību noslēdzošajā SS19 ekipāža pārsita vēl vienu riteni, tomēr neskatoties uz grūtībām, uzrādīts sestais ātrākais laiks, un arī Rally Sweden kopvērtējumā nosargāta sestā vieta.

Bez kļūdām un tehniskiem defektiem neiztika arī citi vadošie konkurenti – tā no pārliecinošas līderpozīcijas tehnisku iemeslu dēļ pēc SS13 atkāpās zviedra Denisa Radstroma ekipāža. Kā arī uz brīdi trešajā pozīcijā esošā vācieša Juliusa Tanerta ekipāža bija spiesta zaudēt laiku, kad SS12 laikā izbrauca ārpus trases.

Mārtiņš Sesks, LMT Autosporta Akadēmijas rallija ekipāžas pilots: “Šis bija ļoti sarežģīts un grūts rallijs. Jāsaka, ka lielu lomu nospēlēja pērn pasaules rallija čempionāta Vācijas posma laikā gūtā pieredze. Zināju, cik piepildītas un nogurdinošas būs šīs dienas, kam pienācīgi arī gatavojos. Pārsteigumu gan sagādāja Zviedrijas rallija ātrumposmi, kas ir nesalīdzināmi prasīgāki – ātri, tehniski un bīstami, ko apliecina arī vadošo WRC pilotu pieļautās kļūdas.

Ja kādam šķiet, ka Junior WRC kāds kādam dod laiku un iespēju iesildīties un atrast savu ritmu, tad Jūs krietni maldaties. Jau no pirmā ātrumposma visas vadošās ekipāžas startēja ar maksimālu koncentrēšanos un 110% atdevi. Faktiski visas ekipāžas jau rallija sākumā pieļāva pa kļūdai – tāpēc svarīgi bija saņemt sevi rokās, lieki par to nepārdzīvot, un turpināt savu darbu, kam bijām plānveidīgi gatavojušies. Negaidīts pārsteigums bija auto defekts, kas mūs krietni izsita no līdzsvara – bet ne velti rallijs ir tehniskais sporta veids, un arī šādiem pavērsieniem ir jābūt gataviem.

Liels paldies faniem, kas tik lielā skaitā bija ieradušies mūs atbalstīt – noteikti visi rallija interesenti jau ir dzirdējuši par lielo karogu, kas vairākkārtīgi bija redzams arī WRC+ tiešraidē, bet tas kas palika aiz kadra – trasē bija arī daudzi mazāka izmēra sarkanbaltsarkani karogi – un tas deva enerģiju, lai saglabātu asu prātu līdz pat finišam! Paldies Jums, un tiekamies citos ātrumposmos!”

Krišjānis Caune, LMT Autosporta Akadēmijas rallija ekipāžas stūrmanis: “Šobrīd man ir skaidrs, kāpēc šis ir viens no tradīcijām bagātākajiem pasaules čempionāta rallijiem – ceļu konfigurācija, līkumu sasaistes, mainīgais reljefs. Tehniski sarežģīti, un vienlaicīgi sportiski baudāmi ir šie ātrumposmi.

Tāpat arī pārliecinājos, ka pasaules rallija čempionāts ir prasīgs visā sacensību garumā un dažādi faktori spēj ietekmēt rallija gala rezultātu. Reizēm no malas šķiet, ka brīdī, kad tā vai cita ekipāža ir zaudējusi vienu, divas, vai trīs minūtes, cīņa jau ir izšķirta. Tā nebūt nav! Tas ir apbrīnas vērts, cik precīzi ekipāžai ir jābrauc no starta līdz finišam, lai būtu vadībā visu rallija laiku un vienlaicīgi uzvarētu ātrumposmos. Kļūdīties šeit ir ļoti vienkārši un tad rezultāti izmainās kardināli.”

Uldis Briedis, LMT Autosporta Akadēmijas rallija ekipāžas treneris: “Kā jau prognozēts, būtisku lomu spēlēja pasaules čempionāta posma plašā ģeogrāfija un garās stundas, kas dalībniekiem nozīmēja vēl vienu nozīmīgu izaicinājumu – mainīgu ātrumposmu segumu. Brīžam bija sasalusi sniega sega, brīžam atkal atkususi grants, kas visu laiku lika domāt par ātru, bet vienlaicīgi drošu braukšanas tempu, kā arī par radžoto riepu stāvokli, lai gūtu maksimāli labu rezultātu nevis vienā ātrumposmā, bet gan rallija finišā.

Prieks, ka ekipāža arī pēc vairākkārtējiem “rallija sitieniem” – sagriešanās trasē, tehnisks defekts un zaudētas pozīcijas –, spēja atgūties un turpināja braukt tik pat ātri kā iepriekš. Psiholoģiskā noturība rallijā, kā jebkurā sporta veidā ir ļoti nozīmīga, un Zviedrijā guvām ļoti labu pieredzi.”

Atpakaļ